Beskidzkiego Centrum Onkologii – Pawilon I i IV
Beskidzkiego Centrum Onkologii – Pawilon I i IV
Przebudowa Pawilonu I – Bielsko-Biała ul. Wyzwolenia 18
Pawilon I BCO to zabytkowy budynek zlokalizowany w kompleksie Szpitalnym przy ul. Wyzwolenia 18. Ze względu na dobudowę nowego segmentu mieszczącego izbę przyjęć, blok operacyjny, oddziały szpitalne, zakład diagnostyki obrazowej, poradnię i centralną sterylizatornię, został on w znacznej części wyłączony z użytkowania. Rosnące potrzeby przestrzenne skłoniły jednak władze szpitala do jego przebudowy i rozbudowy. Budynek powstał na przełomie XIX i XX w. i stanowi świetny przykład architektury historycznej. Ma on formę symetrycznej bryły składającej się ze skrzydła głównego i dwóch skrzydeł bocznych połączonych z częścią środkową łącznikami.
W ramach przebudowy i rozbudowy wprowadzono do obiektu oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii oraz radiochemioterapii, a także zakład rehabilitacji onkologicznej, zakład endoskopii, zespół szkoleniowo konferencyjny, zespół podawania leków cytostatycznych, rejestrację DiLO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego) i call center.
Jednym z większych wyzwań projektu było wprowadzenie nowych funkcji na dotychczas nieużytkowe poddasze i zapewnienie prawidłowej komunikacji zarówno poziomej jaki pionowej. W związku z powyższym zaprojektowano połączenia poddaszy zlokalizowanych w głównym i bocznych skrzydłach budynku łącznikami usytuowanymi ponad istniejącymi przewiązkami znajdującymi się pomiędzy pawilonami budynku. Lokalizacja projektowanych łączników w linii istniejących przewiązek, pozwoliła na wykorzystanie dźwigów szpitalnych do zapewnienia prawidłowej komunikacji i udostępnienia kondygnacji poddasza również osobom z niepełnosprawnościami.
Nadbudowa została odróżniona od zachowanych części historycznych zgodnie z wytycznymi doktryny konserwacji zabytków. W celu scalenia kompozycji elewacji, w części nowej zaprojektowane zostały tafle szklane z nadrukiem ceramicznym, które czynią rozbudowę obiektu lekką i rozpraszającą się na tle nieba. Kolor szkła dostosowany został do istniejącej współczesnej rozbudowy wejścia głównego. Zaplanowano także remont konserwatorski historycznej bryły obiektu z zachowaniem istniejących gabarytów, wysokości i kształtu dachu budynku oraz detalami elewacji takimi jak: kamienny cokół, lizeny z elementami sztukatorskimi, gzymsy, nadokienniki, kartusze, attyki z wolutami i trójboczne ryzality.
Pawilon IV – Bielsko-Biała ul. Wyspiańskiego 21
Założenie programowe dla Pawilonu IV przewidywały przeprojektowanie całego budynku i dostosowania funkcji do obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Program obejmował trzy kondygnacje:
- W piwnicach przewidziano wykonanie szatni personelu, odrębnie dla Laboratorium i Oddziału Hematologii. Dodatkowo umieszczono tam pomieszczenia magazynowe i techniczne.
- Na parterze w części północnej zaprojektowano pomieszczenia Laboratorium Analitycznego – pracownia analityki ogólnej, hematologii, immunochemii, biochemii i serologii. W skład laboratorium weszły także pomieszczenia administracyjne i magazynowe, a także punkt pobrań wraz z poczekalnią. Od strony południowej zlokalizowano Oddział Dzienny Hematologii. Dodatkowo, ze względu na wyjątkową specyfikę oddziału dziennego, zaprojektowano również wydzielone pomieszczenie szatni dla pacjentów.
- Na piętrze znalazł się łóżkowy Oddział Hematologii wraz z wymaganym zapleczem pomieszczeń medycznych. Na tej kondygnacji zaprojektowano również przewiązkę w celu połączenia skrzydeł północnego i południowego, a także w celu wykorzystania istniejących klatek schodowych w celach ewakuacyjnych.
W ramach inwestycji konieczna była wymiana konstrukcji drewnianej dachu ze względu na zły stan techniczny, a także wymiana deskowania wraz z warstwami izolacyjnymi i pokryciem z blachy powlekanej.
Temat
Pawilon I i IV Beskidzkiego Centrum Onkologii
-
Data
25 lipca, 2022
-
Zakres
Projekt budowlany, projekt wykonawczy, nadzór autorski
-
Inwestor
Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej